ISSF Deutschland e.V.

International Sport Stacking Federation

 



 

Leistungsgruppe 1                        Disziplin 3 - 6 - 3

 


  1.

Nicolas Werner

2,178 sec.

  2.

Jill Claas

2,289 sec.

  3.

Selina Pototzki

2,323 sec.

  4.

Alexander Balz

2,397 sec.

  5.

Joseph Loresch

2,450 sec.

  6.

Lukas Buhrmester

2,475 sec.

  7.

Laura Baumann

2,502 sec.

  8.

Tobias Steglich

2,685 sec.

  9.

Katharina Hecht

2,844 sec.

10.

Matteo Schreiber

2,992 sec.



 

Leistungsgruppe 2                          Disziplin 3 - 6 - 3

 


  1.

Pablo Schleussner

2,782 sec.

  2.

Lea Weinert

2,872 sec.

  3.

Simon Hirth

2,909 sec.

  4.

Dennis Schleussner

3,116 sec.

  5.

Sven Rentrop

3,430 sec.

  6.

Markus Pondruff

3,496 sec.

  7.

Carina Bartkowski

3,577 sec.

  8.

Gina-Marie Matheis

3,603 sec.

  9.

Celine Konheiser

3,894 sec.

10.

Robert Loresch

3,980 sec.



Leistungsgruppe 3                            Disziplin 3 - 6 - 3


  1.

Stefanie Amman

3,131 sec.

  2.

Andrea Klumpe

3,383 sec.

  3.

Moritz Dudda

3,429 sec.

  4.

Daniela Hirth

3,524 sec.

  5.

Julia Bergmann

3,591 sec.

  6.

Miriam Klumpe

3,623 sec.

  7.

Erika Aldergot

3,652 sec.

  8.

Laura Krämer

3,665 sec.

  9.

Ayla Uzunbas

4,087 sec.

10.

Sina-Marie Gramel

4,153 sec.



Leistungsgruppe 4                            Disziplin 3 - 6 - 3


  1.

Rebecca Gibkes

3,303 sec.

  2.

Peter Pototzki

3,542 sec.

  3.

Pauline Buck

3,847 sec.

  4.

Lynne Weinert

3,868 sec.

  5.

Nadja Pototzki

3,957 sec.

  6.

Yvonne Brahnahl

3,962 sec.

  7.

Ben Düdder

4,261 sec.

  8.

Florian Buck

4,478 sec.

  9.

Jana Gmeinwieser

4,852 sec.

10.

Janne Bittkow

7,040 sec.



Leistungsgruppe 5                            Disziplin 3 - 6 - 3


  1.

Sandy Bittkow

4,624 sec.

  2.

Valentin Sacay

4,673 sec.

  3.

Holger Weinert

5,084 sec.

  4.

André Balz

5,390 sec.

  5.

Axel Hirth

5,629 sec.

  6.

Axel Richter

5,634 sec.

  7.

Kimi Bittkow

6,082 sec.

  8.

Kim-Sophie Becker

6,363 sec.

  9.

Michael Applequist

8,223 sec.

10.

Melissa Hirth

8,821 sec.



Leistungsgruppe 6                            Disziplin 3 - 6 - 3


  1.

Fabian Bittkow

5,488 sec.

  2.

Frank Klumpe

5,809 sec.

  3.

Heiner Applequist-Steubing

7,615 sec.