ISSF Deutschland e.V.

International Sport Stacking Federation

 



 Leistungsgruppe 1                        Disziplin Cycle


  1.

Nicolas Werner

  5,957 sec.

  2.

Jill Claas

  6,654 sec.

  3.

Laura Baumann

  6,742 sec.

  4.

Tobias Steglich

  7,988 sec.

  5.

Alexander Balz

  8,123 sec.

  6.

Selina Pototzki

  8,293 sec.

  7.

Katharina Hecht

  8,808 sec.

  8.

Matteo Schreiber

10,097 sec.

  9.

Joseph Loresch

10,262 sec.

10.

Lukas Buhrmester

15,834 sec.



 Leistungsgruppe 2                          Disziplin Cycle


  1.

Pablo Schleussner

  7,764 sec.

  2.

Lea Weinert

  7,920 sec.

  3.

Dennis Schleussner

  8,423 sec.

  4.

Robert Loresch

  8,963 sec.

  5.

Carina Bartkowski

  9,101 sec.

  6.

Markus Pondruff

  9,265 sec.

  7.

Gina-Marie Matheis

  9,530 sec.

  8.

Simon Hirth

10,682 sec.

  9.

Sven Rentrop

10,866 sec.

10.

Celine Konheiser

13,026 sec.



Leistungsgruppe 3                            Disziplin Cycle


  1.

Stefanie Amman

  8,982 sec.

  2.

Moritz Dudda

  9,112 sec.

  3.

Julia Bergmann

  9,605 sec.

  4.

Miriam Klumpe

  9,988 sec.

  5.

Andrea Klumpe

10,086 sec.

  6.

Erka Aldergot

10,522 sec.

  7.

Daniela Hirth

11,211 sec.

  8.

Laura Krämer

11,577 sec.

  9.

Sina-Marie Gramel

11,895 sec.

10.

Ayla Uzunbas

12,917 sec.



Leistungsgruppe 4                            Disziplin Cycle


  1.

Rebecca Gibkes

  9,991 sec.

  2.

Lynne Weinert

10,674 sec.

  3.

Peter Pototzki

11,027 sec.

  4.

Nadja Pototzki

11,280 sec.

  5.

Ben Düdder

11,425 sec.

  6.

Yvonne Brahnahl

12,662 sec.

  7.

Florian Buck

13,620 sec.

  8.

Janne Bittkow

13,898 sec.

  9.

Jana Gmeinwieser

14,026 sec.

10.

Pauline Buck

15,456 sec.



Leistungsgruppe 5                            Disziplin Cycle


  1.

Valentin Sacay

14,347 sec.

  2.

Holger Weinert

14,672 sec.

  3.

Sandy Bittkow

14,807 sec.

  4.

Axel Hirth

15,634 sec.

  5.

André Balz

17,074 sec.

  6.

Axel Richter

17,120 sec.

  7.

Kim-Sophie Becker

17,464 sec.

  8.

Kimi Bittkow

19,283 sec.

  9.

Michael Applequist

26,235 sec.

10.

Melissa Hirth

27,449 sec.



Leistungsgruppe 6                            Disziplin Cycle


  1.

Fabian Bittkow

17,521 sec.

  2.

Frank Klumpe

19,777 sec.

  3.

Heiner Applequist-Steubing

24,514 sec.